Za čistejšie Slovensko s nami bojuje aj Juraj Šoko Tabaček

Komik Juraj „Šoko“ Tabaček sa stal ambasádorom projektu Slovensko uvažuje. 

Žijeme v krajine s nádhernou prírodou a aby tomu tak bolo čo najdlhšie, mali by sme spraviť čo najviac pre jej ochranu,“ hovorí o svojom rozhodnutí pre spoluprácu. Viac sa dočítaš ďalej v rozhovore nižšie alebo navštív stránku: slovenskouvazuje.sk

Ako vnímaš Slovensko?
Z geomorfologického hľadiska je to najlepšia krajina, v akej sa dá žiť a čo sa tu dá všetko zažiť. Najradšej mám našu prírodu. Príroda neklame, ukazuje nám, ako sa k nej správame a dáva nám možnosť stretnúť samého seba. Keď idem do lesa, je vysoko pravdepodobné, že po určitej dobe zistím, že som zahltený ruchom veľkomesta, uponáhľaný, vystresovaný a zrazu, niekedy po metroch, inokedy po dlhých kilometroch, začnem vnímať tie skutočne dôležité veci. Príroda mi poskytuje azyl,  kde môžem byť sám a prehodnotiť jednotlivé kroky, ktoré som spravil a ktoré sa ešte len chystám urobiť. V prírode si čistím hlavu aj lezením, s kamarátom som zliezol už pár tatranských končiarov.

Vedieš svoje deti k láske k prírode a k ekológii?
Lásku k prírode im vštepujem odmalička tým najprirodzenejším spôsobom – chodievame spolu do lesa na prechádzky, spoznávame život zvierat a rastlín a popri tom ich nenásilnou cestou učím aj ekologicky zodpovednému správaniu. Doma triedime odpad, snažíme sa neplytvať vodou, nesvietiť zbytočne, určite nezahadzujeme odpadky v lese – správame sa jednoducho bežným zodpovedným spôsobom voči prírode. Deti si samé od seba berú do lesa vrecia na odpad, lebo majú chuť ho tam vyzbierať.

Čo hovoríš na zálohovanie?
Myslím si, že zálohovanie je správna vec, pretože ak nič iné, aspoň nás to donúti myslieť inak a uvedomiť si, ako sme doteraz narábali s jednorazovými plastami. Po použití sa stali bezcenným odpadom a záťažou pre prírodu v prípade, že nie sú zrecyklované. Takže ak nič iné, zálohovanie minimálne prinúti ľudí myslieť na to, že vo fľaši sú naše peniaze a keď ich chceme späť, musíme ju odniesť tam, kam treba.

So SodaStreamom spolupracuješ na projekte „Slovensko uvažuje“. Prečo si sa rozhodol pre túto spoluprácu?
SodaStream pre mňa nebol žiadna novinka. Používam ho už 5 rokov doma aj na chalupe a predstavuje pre mňa odľahčenie – mám stále dosť bublinkovej vody, deti zas striedajú sirupy. Kúpil som ho aj mame, keď som si uvedomil že kvôli svojej obľúbenej sýtenej vode musí absolvovať celkom náročný proces: ísť do obchodu, priniesť fľaše domov, poukladať, potom ich separovať a po novom roku aj recyklovať... SodaStream mi prišiel ako logické zjednodušenie celého postupu a tiež odľahčenie mame. Ekologický rozmer som si uvedomil pri moderovaní EKO dňa v Považskej Bystrici, kde boli ľudia, ktorí majú čo povedať k ekológii, zero waste štýlu a SodaStream tu mal svoj stánok. Vtedy som pochopil, že to nie je len o sýtenej vode, ale aj o eliminovaní jednorazových plastov z kupovanej sýtenej vody. Takže keď prišla ponuka na spoluprácu, vedel som, do čoho idem.

Projekt „Slovensko uvažuje“ je odkazom na Slovensko zálohuje. To reprezentujú štyri známe tváre. Myslíš si, že ty sám dokážeš vyšokovať ľudí z ekoletargie?
Myslím si, že všetko začína pri jednotlivcovi, ktorý sa rozhodne niečo zmeniť. Dobré veci sa šíria rýchlo a preto ak kampaň „Slovensko uvažuje“ ovplyvní na začiatku 20 – 30 ľudí a každý z nich niekoho ďalšieho vo svojom okolí, a ten ďalšieho a ďalší ďalšieho, bavíme sa o naozaj vysokých číslach a takto dokážeme odľahčiť Zem o skutočne výrazný počet jednorazových PET fliaš. Nemám veľké ambície, ale dúfam, že plus mínus 5 miliónov ľudí zmení názor (smiech).